مرکز تماس

تلفن سانترال و کاربردهای آن در محل کار

تلفن سانترال

تلفن سانترال (PBX) یکی از نیازهای هر شرکت و سازمانی است. وقتی یک شرکت گسترش پیدا می‌کند، تمامی کارکنان این حق را دارند که بتوانند از تلفن داخلی محل کار خود استفاده کنند. اما از آنجایی که نمی‌توان همزمان از چند خط تلفن استفاده کرد، بهترین راه تلفن سانترال است. اگر می‌خواهید بدانید این فناوری چیست و چه مزیت‌هایی را به همراه دارد، تا انتهای این مطلب با آشاآروین همراه باشید.

 

تلفن سانترال (PBX) چیست؟

سانترال یا PBX مخفف Private Branch Exchange به معنای یک شبکه تلفن خصوصی است. این تکنولوژی به کاربران اجازه می‌دهد با یکدیگر صحبت کنند. برای اجرای چنین طرحی از یک دستگاه تلفن سانترال استفاده می‌کنند. در این دستگاه اجزای سخت افزاری مختلف برای ایجاد اتصال به شبکه تلفن در کنار هم عمل می‌کنند.

در واقع وقتی شما PBX را راه‌اندازی می‌کنید، از طریق آن می‌توانید شبکه تلفن داخلی شرکت را اداره کنید. همچنین یکی دیگر از کاربردهای دستگاه سانترال این است است که مسیریابی و ویژگی‌های پیشرفته تماس را برای تماس‌های ورودی و خروجی مدیریت می‌کند.

 

کاربردهای دستگاه سانترال

راه‌اندازی تلفن سانترال کار ساده‌ای نیست. یک شرکت متشکل از چند متخصص شبکه قادر به اجرای چنین تکنولوژی است. از سوی دیگر برای استفاده از تلفن سانترال در منزل و یا محل کار هم به یک اتاق سرور یا فضای فیزیکی مجزا نیاز دارید. به طور کلی برای درک بهتر کاربرد دستگاه سانترال خوب است موارد زیر را درنظر داشته باشید:

  دستگاه سانترال
 

تبدیل شدن به یک اپراتور تلفن با PBX

یکی از مزیت‌های سانترال پاناسونیک تبدیل کردن تلفن قدیمی ساده (POTS) به یک سیستم مدرن است. به طوری که شرکت‌هایی که در زمینه تلفن سانترال فعالیت دارند، با استفاده از شبکه تلفنی عمومی (PTSN) تماس‌ها را با دیگران متصل می‌کنند. PSTN این امکان را به مشتری Verizon می‌دهد تا با مشتری AT&T به صورت داخلی تماس بگیرد.

از این رو باعث کاهش هزینه تماس داخلی بین کارکنان یک شرکت بزرگ می‌شود.

 

کاهش تعداد خطوط برای شرکت

یکی دیگر از کاربردهای استفاده از تلفن سانترال در منزل استفاده از تعداد کمتر خطوط تلفن است. سیستم‌های سانترال برترین گزینه برای مدیریت پست صوتی و پیام‌های ضبط شده را ارائه می‌دهند به طوری که تمامی افراد در شرکت می‌توانند به راحتی از آن استفاده کنند.

به عبارت دیگر فناوری PBX شیوه‌ای برای برقراری تماس مشاغل را فراهم می‌کند. از سوی دیگر با طراحی مجدد، محدودیت‌های قبلی تلفنی سنتی را برطرف کرده و آن را ارتقا می‌دهد. در گذشته تلفن سانترال با مشکلات زیادی همراه و نگهداری از آن دشوار بود. اما اکنون این مشکلات برطرف شده و راه اندازی چنین سیستمی با مزیت‌های محض همراه است.

 

استفاده از فناوری ویپ

یکی دیگر از مزیت‌ها و کاربرد دستگاه سانترال این است که از شرکت تلفن محلی یا مخابرات خبری نیست. تماس‌ها در این فناوری با استفاده از Voice over Internet Protocol (VoIP) انجام می‌شود. در واقع به جای خطوط آنالوگ، سیپ ترانک با کسری از هزینه، تماس را برقرار می‌کند.

این کاربرد تلفن سانترال به رهبران فناوری اطلاعاتی کمک کرده است تا دستگاه‌های موجود خود را به صورت تمام دیجیتال حفظ کنند. حالا با اختصاص دادن شماره تلفن‌های مختلف می‌توان سیستم تلفن را به طور کامل مدیریت کرد.

 

مزایای سیستم PBX برای مشاغل

حالا که با کاربرد و استفاده از تلفن سانترال در منزل و محل کار آشنا شدید، خوب است مزیت‌های دیگر این سیستم را نیز بدانید. اکنون شرکت‌های بزرگ و کوچک می‌توانند از قابلیت‌های چشمگیر PBX استفاده کنند. در اینجا دلایلی وجود دارد که شما را برای استفاده از این فناوری ترغیب می‌کند.

 

مدیریت و تکمیل تماس‌های از پیش برنامه‌ریزی شده

شما با کمک شبکه PBX می‌توانید جهت انشعاب را انتخاب و قوانین مورد نظر خود را در آن تنظیم کنید. همچنین اپراتورهای تلفن می‌توانند شماره‌گیری بین‌المللی را (در صورت نیاز) محدود یا مجاز کنند. از این طریق از هزینه‌های بالای تلفن جلوگیری می‌شود.

 

انتقال تماس بین کاربران و بخش‌ها

یک کاربرد دستگاه سانترال قابلیت انتقال تماس‌ها بین بخش‌ها و کاربران است. در این روش تماس‌ها بدون قطعی و با کیفیت بالا برقرار می‌شود. از سوی دیگر تماس‌ها با امنیت و اطمینان بیشتر برقرار می شوند.

 

امکان سفارشی کردن پاسخ‌دهی

از دیگر مزیت‌های تلفن سانترال می‌توان به انتخاب موسیقی و همچنین پاسخگویی خودکار برحسب سلیقه‌ شرکت اشاره کرد. این ویژگی یک راه فوق‌العاده موثر برای پاسخ‌دهی به مشتریان در مورد مشکلات فروش یا خدمات است. به طوری که با همان پاسخ‌دهی خودکار می‌توانید کاربر را برای انتقال به بخش موردنظرش نیز هدایت کنید.

 

استفاده از مرکز تماس برای مدیریت تیم فروش

یک کاربرد دستگاه سانترال و راه‌اندازی تلفن سانترال امکان مدیریت تیم فروش یا بخش پشتیبانی از مشتریان است. این قابلیت اگرچه کمی هزینه‌بر است، اما می‌تواند براساس محدودیت‌های فیزیکی خود، تمامی تماس‌های ورودی و خروجی را در یک صف نگهدارد. سانترال مبتنی بر کلود می‌تواند حجم بیشتری از تماس‌ها را مدیریت کرده و آن‌ها را بین تیم‌ها یا افراد موردنظر توزیع کند.

 

امکان تماس کارکنان با یکدیگر

یکی دیگر از مزیت‌هایی که راه‌اندازی تلفن سانترال پاناسونیک به همراه دارد، قابلیت اتصال و تماس بین کارکنان است. در این صورت به جای مدیریت سیستم‌های جداگانه، از PBX برای مدیریت مسیریابی تماس‌های داخلی استفاده می‌شود.

 

انواع سیستم تلفن سانترال

سیستم‌های تلفن PBX در انواع مختلفی وجود دارد که تقریباً برای هر شغلی مورد نیاز است. چند گزینه برای PBX وجود دارد که عبارتند از:

کاربرد تلفن سانترال
 

Hosted PBX (سانترال مبتنی بر فضای ابری)

کاربرد دستگاه سانترال Hosted PBX این است که تلفن‌های کارمندان خود را از مرورگر وب مدیریت کنید. همچنین می‌توانید به سادگی، سرویس و تلفن خریداری و آنها را وصل کنید. یک مزیت دیگر این است که می توانید ویژگی‌های PBX مانند ضبط تماس، مسیریابی تماس، همراهان خودکار، نگه داشتن موسیقی و هدایت تماس را نیز برحسب سلیقه خودتان تنظیم کنید. بهترین بخش این است که می توانید راه اندازی آنلاین را در عرض چند دقیقه (نه چند هفته) انجام دهید. از آنجا که شما مستقیماً این PBX مبتنی بر فضای ابری را مدیریت می‌کنید، همه دستگاه های شما تحت کنترل شما هستند.

 

PBX در محل

شما می‌توانید با هزینه اولیه (البته با هزینه‌های گاه به گاه نگهداری)، از PBX در محل کار یا زندگی خود لذت ببرید. اگر برنامه‌ای برای توسعه آن ندارید و یا اگر تغییر آن به هزینه زیادی نیاز دارد، این ویژگی برایتان ایده آل است. با این حال، به جای تعمیرات اساسی سیستم تلفن، می‌توانید PBX خود را به یک IP آماده ارتقا دهید.

دستگاه سانترال پاناسونیک

 

سیپ ترانک (SIP Trunk)

سانترال سیپ ترانک برای کاربرانی که تلفن سانترال دارند و می‌خواهند از مزایای VoIP استفاده کنند، مناسب است. به عبارت دیگر، SIP Trunking خدمات صوتی PBX شرکت شما را ارائه می‌دهد. این سرویس صوتی چند کاناله بدون تغییر سایر ویژگی‌های PBX در دسترس است. در صورتی که شرکت شما توسعه پیدا کند و بزرگتر شود، می‌توانید کانال‌های بیشتری را اضافه کنید.

 

قیمت دستگاه سانترال چقدر است؟

قیمت سانترال در شرکت‌های مختلفی که در این زمینه فعالیت دارند، متفاوت است. به طور کلی معیارهای تعیین این دستگاه عبارت است از:

 • قابلیت VOIP
 • قابلیت ارتقا کارت
 • قابلیت نصب کنسول
 • تعداد خطوط داخلی
 • پشتیبانی از SIP Trunk
 • قابلیت نصب اپراتور گویا (DISA)
 • قابلیت استفاده با باتری پشتیبان
 • قابلیت استفاده از تلفن‌های آنالوگ
 • قابلیت استفاده از تلفن‌های تحت شبکه
 • قابلیت استفاده از تلفن‌های هایبرید
 • ظرفیت خطوط داخلی تحت شبکه
 • ظرفیت خطوط شهری
 • ظرفیت خطوط داخلی آنالوگ
 • ظرفیت کارت های ورودی
 • قابلیت نصب موزیک جانبی (Box Music)
 • قابلیت برنامه‌ریزی هوشمند
 • امکان داشتن پیغام‌گیر داخلی
 • قابلیت نصب پیج خارجی
 • قابلیت استفاده از گوشی بیسیم (DECT)
 • قابلیت نصب Caller ID
 • قابلیت نصب صندوق صوتی
 • قابلیت نصب Door Phone
 • قابلیت استفاده از تلفن های دیجیتال
 • پشتیبانی از برنامه همسان ساز تلفن با رایانه
 • پشتیبانی از پروتکل SIP
 • پورت اتصال به شبکه
 • پشتیبانی از خطوط دیجیتال شهری pri

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *